قوانین و مقررات
1395-8-11 03:30:00
381
قوانین و مقررات

الف) قواعد پروژه ها

ما از پروژه هایی در دسته بندی های متنوع شامل فناوری، هنر، نقاشی، صنایع دستی، موسیقی، طراحی، مد و لباس، فیلم و ویدئو، غذا، بازی، روزنامه نگاری، عکاسی، چاپ و نشر، تئاتر و غیره استقبال و حمایت می نماییم. قواعدی که هر پروژه "حامیان" باید از آن تبعیت کند به شرح زیر می باشند:

 

 • پروژه باید چیزی برای به اشتراک گذاشتن با دیگران ایجاد کند.

"حامیان" می تواند برای ایجاد انواع چیزها مورد استفاده قرار گیرد: هنر و ابزار، رویدادها و فضاها، ایده ها و تجارب. اما هر پروژه نیاز به یک برنامه برای ایجاد و اشتراک گذاری چیزی با دنیاست. از زاویه ای دیگر، خالق اثر باید توانایی گفتن این جمله را داشته باشد که: تمام شد! اینم چیزی که تولید کردیم. لذت ببرید!".

 

 • پروژه باید صادقانه و شفاف ارائه شود.

جامعه ما در "حامیان" بر اساس اعتماد و ارتباطات ساخته شده است. پروژه ها  نمی توانند مردم را گمراه یا حقایق را اشتباه بیان کنند و خالقان یا تولیدکنندگان باید در مورد آنچه که برای به انجام رساندن برنامه ریزی کرده اند بی پرده باشند. هنگامی که یک پروژه شامل تولید و توزیع چیزی پیچیده مانند یک ابزار فناورانه باشد، ما پروژه ها در خصوص نشان دادن یک نمونه اولیه از آنچه که در حال ساخت است، الزام می داریم.

 

 • پروژه ها نمی توانند برای امور خیریه پول جمع آوری کنند مگر با تایید موسسات معتبر

در حالی که از نهادهای غیر انتفاعی برای راه اندازی پروژه در "حامیان" استقبال می کنیم، پروژه ها نمی توانند به جذب حمایت برای اهداف خیریه نمایند مگر با معرفی از طرف موسسات خیریه معتبر و تایید تیم مدیریت "حامیان".

 

 • پروژه ها نمی توانند به عنوان پاداش، سهام ارائه دهند.

سرمایه گذاری در "حامیان" مجاز نیست. پروژه ها نمی تواند پاداش هایی مانند سهام، مشارکت در درآمد و یا فرصت های سرمایه گذاری ارائه نمایند.

 

 • پروژه ها نباید شامل موارد خلاف عرف یا قانون باشند.

 

این قوانین تمامی اَشکال ممکنِ استفاده از "حامیان" را پوشش نمی دهند، اما هدف و دیدگاه ما را شرح می دهند.

 

ب) قوانین و مقررات کلی و فرآیند کار در وبسايت حاميان

١- مقدمه

عضويت در سايت حاميان رايگان مي باشد. خواهشمنديم پس از عضویت در سایت و قبل از هرگونه فعالیت، قوانين و مقررات و نحوه استفاده از سايت (که در "ناحیه کاربری" در بخش "راهنمای کار با پنل" بارگذاری شده است) را به صورت كامل مطالعه فرماييد. در صورت بروز هرگونه مشكل و يا ابهام در مراحل كاري سايت سوالات خود را از ما بپرسيد. اطلاعات مربوط به نحوه ي تماس با تيم حاميان در بخش ''ارتباط با ما'' موجود مي باشد.

 

2- شرح فعاليت

1-2- تعريف كرودفاندينگ

کراود فاندینگ در واقع به منظور حمایت از هنرمندان، کارآفرینان، صاحبان ایده و استارتاپ ها به وجود آمده است. میتوان کراودفاندینگ را یکی از راه های نجات صنعت، تکنولوژی و هنر یک جامعه دانست. در یک پروژه کراودفاندیگ، فرد کارآفرین یا هنرمند، کمپین خود را ایجاد کرده و مردم از طریق حمایت های خود (حتی بسیار اندک) موجبات عملیاتی سازی ایده های وی را فراهم می نمایند. به همین دلیل فرد کارآفرین یا هنرمند می تواند با خیالی آسوده تر و با تمرکزی بیشتر بر روی پروژه خود کار کند.

نکته مهمی که نباید از آن بگذریم این است که در یک پروژه کراودفاندینگ، فرد حمایت کننده نیز می‌تواند از مزایای ویژه‌ای برخوردار شود. اولین و مهمترین ارزشی که کراودفاندینگ ایجاد می کند این است که با حمایتی کوچک می‌توان کمک بزرگی به چرخه اقتصادی، هنر و صنعت کشور کرد. از طرفی در برخی از پروژه ها، فرد صاحب کمپین امکانات ویژه‌ای را برای حامیان خود در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال به آنها تعهد می دهد که بعد از تولید یک محصول خاص، آن را با قیمتی پایین‌تر و یا با شرایطی ویژه در اختیار حامیان خود قرار دهد.

تاكيدات مقام معظم رهبري در بهبود وضيعت علم و فناوري كشور نشان دهنده اين است كه تجاري سازي دانش و علم در تمامي رهنمودها و مباني ارزشي تاكيدي عميق شده است و در نتيجه قوت بخشیدن روز افزون به اين موضوع در جهت پيشرفت وضعيت كشور بديهي مي نمايد كه در سياست هاي كلي اشتغال به وضوح ديده مي شود (اشاره به بحث تجاري سازي در بند ١٠ سیاست‌های کلی اشتغال: حمايت از تاسيس و توسعه صندوق هاي شراكت در سرمايه براي تجاري سازي ايده ها و پشتيباني از شركت هاي نوپا، كوچك و نوآور)

2-2- هدف حاميان

ارتقاي كيفي و افزايش كمي توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ملي مي باشد و اين مهم از طريق جذب حمایتهای جمعی، برای افراد و نهادهایی که به دنبال اجرای پروژه‌های خلاقانه هستند صورت می‌پذیرد. در نهايت صاحبان پروژه می‌توانند پاداش‌هایی در قالب دارایی‌های ملموس و یا خدمات غیرملموس به حامیان خویش ارائه دهند.

 

3- مراحل كار در سايت حاميان

3-1- تعریف پروژه و تعیین پاداش: قدم اول براي صاحبان ایده تعریف کامل پروژه خود در سایت می باشد.

توضیحات کامل در خصوص تعریف پروژه در "ناحیه کاربری" هر شخص و در بخش "راهنمای کار با پنل" قرار داده شده است.

3-2- تایید یا رد پروژه توسط تیم کارشناسی: پس از تعریف پروژه طبق دستورالعمل راهنما، كارشناسان حاميان صحت اين پروژه را تاييد يا رد کرده و اعتباری براساس امکان پذیری، محبوبیت، سوددهی و نوآوری برای آن پروژه در نظر می‌گیرند.

شایان ذکر است فيلترهاي تاييدي كارشناسان ما، به معناي تاييد 100% يك پروژه نبوده و امتیاز ارائه شده به هر پروژه، تنها نظر تیم سایت حامیان بوده و حمایت کنندگان مختارند تا بر اساس ارزیابی و نظر خود عمل نمایند. گرچه تیم حامیان تمامی موارد پیشگیرانه در بوجود آمدن اختلاف میان حامی و حامی یاب را در نظر می گیرد (از جمله تعهد کتبی از حامی یاب به هنگام پرداخت حمایت جمع آوری شده برای پروژه وی در خصوص اجرای تعهدات (پاداش های در نظر گرفته شده برای حامیان)).

3-3- جمع آوری حمایت: روند كار حاميان بدين صورت مي باشد كه صاحبان پروژه در ازاي دريافت حمايت، پاداش‌هایي را ارائه مي‌دهند که اين پاداش‌ها مي تواند شامل خدمات متنوع براساس پلتفرم حاميان با اعمال نظرات صاحبان پروژه باشد.

3-4- پرداخت حمایت جمع آوری شده: این بخش یکی از ارکان مهم فعالیت وبسایت حامیان می باشد. نکته با اهمیت اینجاست که در طول راه اندازی پروژه، حمایت های جمع شده براساس هزینه کرد فرد حمایت شده و بر اساس اسناد و فاکتورهای معتبر و به صورت مستقیم به شخص تامین کننده پرداخت خواهد شد. این روند ضمن اعتمادسازی میان اشخاص حامی و شخص حمایت شده، منجر به هدایت مناسب پروژه به سمت اهداف خود و در زمانبندی مشخص خواهد شد.

 

1-4- قوانين مربوط به صاحبان ايده

 • اعضای سايت محدوديتی در تعداد پروژه تعريف شده در سايت نداشته و مي توانند هر تعداد پروژه اي كه در ذهن دارند را در سايت حاميان تعريف كنند.
 • صاحبان ايده براي تسريع جذب سرمايه مي‌توانند در شبكه‌هاي اجتماعي گوناگون با ذکر نام سایت حامیان و لینکی که از طریق سایت در اختیارشان قرار خواهد گرفت به روشهاي مختلف تبليغات انجام دهند.
 • پروژه‌ها و تبعات و برآمدهای آن‌ها نباید مغاير با قوانين جمهوري اسلامي و شرع و عرف باشد.
 • تا زمانيكه پروژه بر روي سايت بوده و زمان آن به اتمام نرسيده است راه ارتباطي با صاحب پروژه از طريق صفحه مخصوص پروژه در سایت حامیان می‌باشد.
 • حمایت جذب شده تنها در صورتی در اختیار صاحب پروژه قرار خواهد گرفت که زمان حمایت پروژه به اتمام رسیده و میزان حمایت جذب شده از حداقل مقدار تعیین شده توسط شخص متقاضی حمایت برای شروع پروژه فراتر رود.
 • درغير اينصورت مبلغ حمایت شده به حساب كاربري حاميان برمي‌گردد تا در پروژه هاي مشابه و موردعلاقه خود مجددا سرمايه گذاري نمایند.
 1. تبصره: صاحب پروژه در هنگام ثبت نام مي تواند اعلام كند كه چناچه مبلغ حمايت تا x درصد برسد، شخص مي‌تواند پروژه را راه‌اندازي نماید.
 • سایت حامیان متعهد می‌گردد كليه اطلاعات شخصی صاحبان پروژه، شامل شماره تماس آدرس فرد و پست الكترونيكي را نزد خود به امانت نگاه دارد و تنها در صورت صدور دستور قضایی از مراجع ذی صلاح، مبنی بر دریافت اطلاعات آن‌ها، این اطلاعات در اختیار این مراجع قرار خواهد گرفت.
 • شايان ذكر است سایت حامیان تمامی موارد پیشگیرانه در بوجود آمدن اختلاف میان حامی و حامی یاب را در نظر می گیرد (از جمله تعهد کتبی از حامی یاب به هنگام پرداخت حمایت جمع آوری شده برای پروژه وی در خصوص اجرای تعهدات (پاداش های در نظر گرفته شده برای حامیان)) ولیکن به هیچ وجه خود را وارد اختلافات دو طرف یا شخص ثالث نکرده و در صورت بروز هر گونه مشکل مانند شکست کمپین و یا عدم تحقق وعده‌های صاحب کمپین، در صورت تمايل طرفين اطلاعات تماس صاحب پروژه و حامیان به صورت متقابل به هم داده می‌شود تا اختلافات خود را حل و فصل نمایند.
 • چناچه پس از بررسي كارشناسان حاميان، در اطلاعات فرد صاحب پروژه مغايرتي مشاهده گردد، حساب كاربري به صورت یک طرفه مسدود می‌شود و تمام موجودی ایشان در وب سایت، تا زمانی که قانون در این زمینه تصمیم بگیرد مسدود خواهد شد.
 • درصورتيكه به هر دليل پروژه پس از دريافت حمايت دچار شكست گردد فرد صاحب ايده مسئول جلب رضايت حاميان مي‌باشد و وب سايت حاميان هيچ گونه مسئوليتي را در اين موارد بر عهده نخواهد داشت.

 

2-4- قوانين مربوط به حاميان ايده

 • حاميان الزاماً می‌بایست به سن قانوني رسيده باشند.
 • حامي بايد قبل از حمايت از يك پروژه به صورت دقيق راجع به آن پروژه اطلاعات كسب كرده و سوالات خود را در بخش نظرات زير هر پروژه از حامی یاب پرسش نمایند؛ چرا كه تشخیص صحت پروژه‌ها و صلاحیت صاحبان ایده و ریسک انتخاب پروژه‌ها بر عهده شخص حامی بوده و وب سايت ما علي رغم تلاش فراوان که در زمينه تحقيقات لازم براي صحت هر پروژه انجام می‌دهد، بازهم نمي تواند مسئوليتي را در اين زمينه به عهده گيرد.
 • حمایت از یک پروژه به معنی داشتن سهم و یا بهره مندی از سود حاصل از یک پروژه نبوده و فرد حمایت کننده در پایان پروژه تنها خدمات یا محصولاتی را که در ابتدا صاحب پروژه متعهد شده است دریافت می‌نماید.
 • سایت حامیان متعهد می‌گردد كليه اطلاعات شخصی حاميان، شامل شماره تماس و آدرس فرد و پست الكترونيكي را نزد خود به امانت نگاه دارد و تنها در اختیار صاحبان پروژه به منظور ایجاد راه ارتباطی برای تشکر از حامی و ارسال پاداش انتخابی قرار دهد. همچنين در صورت صدور دستور قضایی از مراجع ذی صلاح، مبنی بر دریافت اطلاعات شما، این اطلاعات در اختیار این مراجع قرار خواهد گرفت.
 • درصورت تمايل حامي مي تواند درخواست كند كه صاحب پروژه پس از راه اندازي پروژه گزارشاتي را در مقاطع زماني مختلف براي فرد حامي ارسال نمايد.

 

روش کسب درآمد حامیان به این طریق است:

 • دریافت 6.5% از کلیه حمایتهای جذب شده در پروژه‌هایی که تا پیش از اتمام زمان پروژه، موفق به جذب ۱۰۰% حمایت مورد نیاز (و یا بیشتر) شده اند.
 • دریافت مبلغ 7.5% از حمایتهای جذب شده در پروژه‌هایی که میزان حمایت جذب شده برای آن‌ها از x% (حداقل مقدار تعیین شده برای راه‌اندازی پروژه) گذشته است اما به ۱۰۰% نرسیده وفرد صاحب ایده در هنگام ثبت نام قيد كرده است كه چناچه حمايت به  x% برسد، امكان راه اندازي پروژه براي وي وجود دارد.
 • دریافت مبلغ 3٫۵% از حمایتهای جذب شده در پروژه‌هایی که میزان حمایت جذب شده برای آن‌ها تا لحظه اتمام زمان پروژه حداقل مقدار تعیین شده برای راه‌اندازی پروژه نرسیده است و یا فرد صاحب پروژه مقدار حمایت جذب شده را برای انجام پروژه خود کافی نمی داند. در اينصورت حجم حمایت شده بعد از كسر كامزد به حامیان بازگردانده می شود.
 • تبصره: سایت حامیان می تواند بنا به ماهیت پروژه و هزینه های غیرقابل پیش بینی تا 3% به مبالغ فوق بیافزاید.

----- حمایت‌های جمع شده قابل مسدود شدن به صورت یک طرفه (در صورت مشاهده هر گونه تخلف یا مشکل از طرف سایت) و غیر قابل انتقال به غیر است.

توجه **** همراهان عزیز  *** توجه

 توجه داشته باشید که وبسایت حامیان به عنوان اولین سایت جامع کراودفاندینگ (پلتفرم جمع آوری حمایت های مردمی برای پروژه های مختلف کسب و کار، فرهنگی-هنری و خیرخواهانه) برای پروژه های خیرخواهانه هیچ گونه حاشیه سودی در نظر نگرفته و تمامی مبلغ به صورت مستقیم به شخص حقیقی/حقوقی حمایت شده پرداخت خواهد شد.
 همچنین وبسایت حامیان به گونه ای برنامه نویسی شده است که پس از وارد کردن مبلغ حمایت و به محض کلیک بر روی دگمه پرداخت در درگاه بانک، مبلغ پرداختی به مبلغ حمایت شده پروژه در وب سایت حامیان اضافه شده و این کار فرآیند رصد مالی پروژه توسط حمایت کنندگان و عموم مردم را تسهیل می نماید.

   شایان ذکر است کلیه دریافت های حمایت کنندگان و رسید پرداخت به شخص حقیقی/حقوقی حمایت شده پس از اتمام زمان پروژه در وبسایت بارگزاری خواهد شد.